Bebek Dünyası

 

Bebeğinizin Uykusu

Bebeklerin sessiz, sakin, kolay kolay uyuduğu pek görülen bir durum değil! Ya istediğiniz kadar uyumazlar, ya istemediğiniz zamanlarda uyuya kalırlar. İlk günden beri uyku konusunda annelerini birazcık yorarlar. Öncelikle kendinizi buna hazırlamalısınız!

Bebeğiniz ne kadar uyur?
Yenidoğan bir bebek zamanının büyük çoğunu, günün 17-18 saatini 2-3 saatlik dönemler halinde uyuyarak geçirir. Sadece karnını doyurmak için uyanır. Bebeklerin çoğu 6-8 haftalık olana kadar bir kerede iki saatten fazla uyanık kalmazlar. Zaman geçtikçe bu süre kısalır. Bebeğin karnı doydukça gece o kadar uzun uyur. Emzirirken çok çabuk acıktıklarından geceleri de sık uyanırlar. Ama katı mamaya geçtiğinizde geceleri daha fazla uyuyacaklardır. 5-6 aylık olduklarında bebek ortalama gündüzleri birer saatten 3-4 kere uyur. Bazıları ise yarımşar saatlik 5-6 uykuyu tercih eder. Bir kısmı da ikişer saatten iki kere uykuya yatar. Gündüz uykusunun nasıl olduğundan daha çok zamanı önemlidir. Gece iyi uyuyabilmesi için akşamüstü uyanma saatlerini ayarlamanız gerekebilir. Bu dönemde toplam 14-15 saatlik uyku ona yeter. Bir yaşına geldiğinde 12-14 saat uyur. Bunun 2 saati gündüz uykusu olabilir.Peki neden bebeklerin gece ve gündüz uyku düzenleri farklılık gösterir? Bunun en önemli sebebi yenidoğan bebeklerin gece ve gündüz farkını bilememeleridir. Gece  gündüz farkını öğretmek gene size düşüyor! Bu yüzden gündüzleri onu daha aydınlık ve gürültülü ortamlarda uyutmalısınız. Geceleri ise daha loş ve sessiz olmalı. Gece altını değiştirirken veya beslerken asla onunla konuşmayın. Ama gündüz bol bol konuşun.

Bebeğinizi uyuturken

  • Öncelikle uyuyacağı odanın ısısı ve aydınlığını ayarlamalısınız. 20 derece oda ısısı uygundur. Bebeğin ellerini ve burnunun ucuna bakarak üşüyüp üşümediğini kontrol edebilirsiniz.
  • Bir yaşından önce yastık ve yorgan kullanmayın. Bebeğinizi mevsime uygun battaniye ile örtebilirsiniz.
  • İlk günden itibaren bir düzen kurun. Yatmadan önce ılık bir banyo, beslenme ve yatak. Rutinler ve düzen bebeğe iyi gelecek ve sırayı öğrenecektir.
  • Lütfen sallamayın. Yatacağı zaman onu direk yatağına bırakın. Kendi kendine uykuya dalmasını bekleyin. İlk aylarda uykuya dalmaları için sizin yardımlarınız gerekebilir. Bu durumda biraz kucağınızda tutabilirsiniz. Ama tam uyumadan yatağa koyarsanız bilin ki uyanacaktır.
  • Gündüzleri gece uyuduğundan farklı , daha hareketli bir yeri tercih edin. Biraz da gürültüye alışsın!
  • Altını kirletmişse loş bir ortamda sessizce altını temizleyin.
  • Sırt üstü ya da yan yatmasına dikkat edin. Yan yatırıyorsanız arkasını destekleyebilirsiniz. Ayrıca yine yan yatırıyorsanız her seferinde başka bir tarafa yatırmaya dikkat edin. 3-4 ay sonra zaten kendi istediği şekilde yatacaktır.
  • Daha çok uykusu gelsin daha iyi uyusun diye onu ayakta tutmaya çalışmayın. Uyku saatini kaçıran bebeğin uykuya dalması daha da zorlaşır.
  • Kucağınızda dolaştırarak da uyutmayın. Buna alışırsa epey bir süre böyle gidecektir. Onu yatağına bırakın, gerekirse siz bir sandalye ile yanına oturun.


Uykulara müdahale

Bebeklerin düzeni kendi kendilerine de değişebilir. Bazen bir yolculuk ya da taşınma gibi değişiklikler de onları etkiler. Bazı bebekler bez, hayvan ya da emzikle daha kolay uyur. Bunların bir sakıncası yoktur. Eğer saçla oynama merakı varsa sizin saçlarınızın olmamasını öneririz. Çünkü bu durum sizi çok zorlar ileride. Bebeğiniz aylar ilerledikçe sabah şekerlemesini kaydırabilir. Öğlen uykusunun saatlerini kendi kendine değiştirebilir. Bunun önemli bir sakıncası yoktur. Tek dikkat etmeniz gereken, gece uykuya çok geç yatmaması için gündüz son uykusuna müdahale etmektir. Bu 8-9 aylıktan sonra daha çok olur. Bu durumda gece en geç 21.00 gibi uyumasını istiyorsanız öğleden sonra 17.00’ye kadar uyumasına izin vermeyin. Uykusu yolunda giderken 7-8 aylık olduğunda bebeğiniz gece aniden uyanmaya başlayabilir. Bu onun duygusal gelişiminin bir parçasıdır, merak etmeyin.
Pek çok anne bebeğinin uyku sisteminden memnun olmaz. Ama size şöyle bir şey söyleyelim. Başta bebeğinizin sizin desteğinize ihtiyacı vardır. Bebekken onu uyutmak durumunda kalabilirsiniz. İçeride seyretmek istediğiniz bir fim ya da sohbet etmek istediğiniz misafirleriniz varken siz onunla odaya kapanabilirsiniz. Sıkılmayın buna, onunla beraber geçirdiğiniz sürenin tadını çıkartın. Ona ninni söyleyin, masal anlatın, kitap okuyun.

Dikkat! Yenidoğan bebeklerin uyku sorunu gece ve gündüz farkını bilememelerinden kaynaklanıyor! Gece gündüz farkını öğretmek gene size düşüyor!

Dalin Paylaş

Burcu Hitit


Birlikte hayat kurmak için yola çıktığınız, onca zaman bir sürü hayaller kurduğunuz, sevdiğiniz, sevildiğiniz, karşınıza çıkardığı için Allah'a şükrettiğiniz, bir çok imtihandan geçtiğiniz adamla bir gün gelip de beşiğinde melek gibi uyuyan oğlunuzu seyretmek, birlikte onunla oyunlar oynamak, onun "babam benim" "babasının aslan oğlu" dediğini duymak nasıl bir keyif...
Ebru KUTLU 30.12.2013 - 13:56

canım Ela'm hayatımın 2.rengisin ve anneni mutluluktan ağlatan mutluluğum ve her sabah uyanıp size bakdığımda şükrediyorum Allaha.iyiki varsınız.

Bebek şampuanını;