Bebek Dünyası

 

Bebeğiniz 4 Aylık

İkinci üç aylık döneme giriyorsunuz. Gelişmeler her alanda hızla devam edecektir. Bu ayın en belirgin değişimi görsel alanda yaşanır. Artık her iki gözünü de kullanabilen bebek ilk olarak daha iyi izlemeye başlar. Bir insana ya da bir oyuncağa dikkatini verip onu 180 derece takip edebilir. Artık renk tercihi de belirir. Doğal renkleri pastel renklere tercih ederler.

Yüzükoyun yatırıldığında ağırlığını kollarına vererek başını iyice kaldırabilir. Hatta sırtüstü dönebilir. Yastıklarla desteklenerek oturabilir. Yine de onu bu pozisyonda yalnız bırakmamak ve fazla uzun oturtmamak gerekir.

Oyuncaklar onun için var olmaya başlamışlardır. Özellikle karınları tokken oyuncakların çok daha fazla tadını çıkarırlar. Uzaktaki oyuncağı almak için hamle yapar, iki eliyle oyuncağını kucaklar. Ve eline aldığı bir oyuncağı ağzına götürür. Bu durumda güvenliği tekrar düşünmek gerekir. Oyuncakların malzemesinden de emin olmalısınız..

Ulaşması tehlikeli olabilecek cisimleri yakınına bırakmamalısınız. Bebeklerin hızla hareket ettiklerini de hatırlatalım bu aşamada. Artık yattıkları yerde dönmeye de başlarlar. Bebeğin ne zaman döneceği huyuyla değil kaslarının gelişimiyle alakalıdır. Aktif bebekler dönme hareketini daha çabuk denerken sakin bebekler uzanıp etrafı seyretmeyi tercih eder. Birkaç ay sonra dönerler.

Bu ay içinde bebeğinizle oynayabileceğiniz çeşitli oyunlar da vardır. Bir kere hala çıngıraklı tutma oyuncaklarından çok zevk alırlar. Oturma, vurma ve tekme oyunları da ilgilerini çeker. Bir de tabii "cee" oyunu. Her bebeğin mutlaka hoşuna giden bir oyundur. Yüzünüzü bir bezle saklayarak "Nerde anne, nerde anne?" diye sorup ardından "burdaaa" diye yüzünüzü açabilirsiniz. Kahkahalarına bayılacaksınız. Bir de tabii gıdıklanma! Temas olan oyunlar da çok eğlenmelerini ve eğlendiklerini göstermelerini sağlar.

Dudaklarını şapırdatabilir, sarkıtarak somurtma ifadesi takınabilir. Evdeki farklı kişileri tanır. Onunla ilgilenildiğinde sıcak ve sesli gülücükler dağıtır. Bütün gece boyu uyuyabilir. Bezini kaka yapmadığı sürece değiştirmeniz gerekmez.
Yeni sesler dönemi de başlar. Çıkardığı "ah" sesi yavaşça "oh"a kayabilir. Hecelerin tekrarı başlar. Değişik ve uzun sesler çıkarmanın yanı sıra yüksek sesler de çıkarırlar. Gıdıklama oyununda çıkardığı sesler sizi şaşırtmasın. Bir de ıslıktan zevk alırlar.

Bu ay bebeğiniz mırıldanmaya başlar. Yani sesli ve sessiz harfi birleştirip onu devamlı olarak tekrar eder: de de de gibi.
Duyma tam gelişir. Farklı seslerle ilgilenir, kendi çıkardığı sesleri dinler. Sürekli yeni heceler çıkarır. Onunla yumuşak konuşursanız rahatlar, gülümser, kızgın konuşursanız ağlamaya başlar. Artık bazı bildiği, tanıdık kelimeler vardır. Konuşmalarınızı o kelimelerle başlatırsanız ve melodik konuşursanız sizi daha fazla dikkate alacaktır. ismini sık sık kullanmalısınız. Sesinizin tonu bile çok önemlidir onun için.

Yüzlere meraklı olan bebekler için ayna her zaman hoş bir oyuncak olmuştur. Bebekler için kırılmayan aynalar vardır. Ona mutlaka ayna alın. Hatta bazen bebeğinizle beraber ayna karşısına geçin. Yüzünüzle yaptığınızın aynısını yapmasını bekleyin. Ağzınızı kullanın. A, E, O sesleri çıkarır gibi şekil verin. Ses onun için bu aylarda önem kazanmaya başlar. Sesin geldiği yöne döner. Ses çıkarmak için nesneleri oynatır. Yalnız kalınca sıkılır. O yüzden bu durumu tercih etmezler.

Bazı bebekler bu ay katı mamaya başlar. Bununla ilgili detayları beslenme bölümünde bulabileceksiniz. Yine de anne sütüne devam ederek katı mamaya başlayabilirsiniz. Doktorunuz bu konuda size yol gösterecektir. Jestler bu dönemde başlayan vücut davranışlarındandır. Henüz çok anlaşılır hareketleri yoktur ama bunun için çabalarlar. Bazı hareketlerinin altında mesajları ve ihtiyaçları yatar. Mesela gözleri kocaman bir şekilde size doğru eğiliyor ve kollarını açarak sallıyorsa oyun oynamak istiyordur. Bluzunuza yapışıyor, ağzını açıp kapatıyorsa acıkmıştır. Yere bıraktığınızda huysuzlaşıyorsa dolaşmak istiyor demektir. Onun yanından giderken baybaylaşmayı, geldiğinizde merhabalaş mayı sakın unutmayın. Bu dönemde sizden alacağı en ufak şeylerin cevaplarını kısa süre sonra ondan almaya başlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

Dalin Paylaş

Burcu Hitit


Birlikte hayat kurmak için yola çıktığınız, onca zaman bir sürü hayaller kurduğunuz, sevdiğiniz, sevildiğiniz, karşınıza çıkardığı için Allah'a şükrettiğiniz, bir çok imtihandan geçtiğiniz adamla bir gün gelip de beşiğinde melek gibi uyuyan oğlunuzu seyretmek, birlikte onunla oyunlar oynamak, onun "babam benim" "babasının aslan oğlu" dediğini duymak nasıl bir keyif...
Ebru KUTLU 30.12.2013 - 13:56

canım Ela'm hayatımın 2.rengisin ve anneni mutluluktan ağlatan mutluluğum ve her sabah uyanıp size bakdığımda şükrediyorum Allaha.iyiki varsınız.

Bebek şampuanını;