Bebek Dünyası

 

Bebeğiniz 5 Aylık

Artık gelişmesinin hızlandığını fark edeceksiniz. Gün boyunca değişik sesler ve heceler çıkartan bebeğiniz baba, mama gibi kelimeler söyleyebilir. Bu hoşunuza gidecektir ama demek istedikleri hala o değildir. Anlamını bilmeden söylerler. Yine de ailenin sevinmesi için yerinde bir sebeptir. Onu teşvik etmeye devam etmelisiniz. Bu ay öğreneceği yeni becerileri kazanması için sizin özel bir çaba harcamanız gerekmez. Sadece onu desteklemeniz yeterli olacaktır.

Bu ay elleriyle uzanmayı başardığı aydır. Daha önceki iki elle kucaklama modeli tek elli uzanmaya dönüşür. Ortalama bir kol boyu mesafedeki nesnelere tek eliyle uzanabilir. Yüzükoyun yatarken kendini epeyce, hatta tamamen yukarı kaldırabilir.
5 aylık bebek insan sesine tepki verir, konuşan kişiye döner. İlgilenildiğinde gülümser ve "konuşur". Adını seslendiğinizde size bakar. Sebepsiz yere bir ağlaması varsa onunla konuşun. Konuşulduğunda çoğunlukla ağlamasını keser. Pek çok farklı ses çıkarır. Bunların bir kısmı kendine özgü, diğerleri duyduklarının taklididir. Gördüğü hareketleri de taklit edebilir.

Elinden oyuncağının alınması veya onu mutsuz eden bir davranışı protesto eder. Her şeye dokunmak, tutmak, tatmak ister. Elindeki bir cismi diğer eline geçirebilir.

Hareketli döneme az kaldığını söylemek lazım. Yattığı yerden ters dönebileceğini bilmeniz önemlidir. Çoğu bebek sırt üstünden yüz üstüne dönmeden önce, yüz üstünden sırt üstüne döner. Çünkü kollarındaki gücü daha fazla kullanabilirler. Özellikle alt değiştirirken onu tek başına bırakmayın. Bir anda dönüp düşebilir. Emekleme benzeri hareketler başlar. Yatağında bir baştan diğer başa gidebilir. Sırt üstü yatarken eline verilen bir nesneyi yakalar ve sallar.
Bu bebek oturmak için ayağa kalkmaya da çalışır. Daha önce destekle oturtmaya başladığınız bebeğinize bu ay daha fazla süreyi oturarak geçirmesini sağlayabilirsiniz. Hatta bazı bebekler kendi kendilerine de oturabilirler ama bir süre sonra düşebilirler. Hatta yardımlarınızla ayakta da durabilirler. Siz onu tutuyor olsanız da o ayakla bütün vücudunu taşıyabilir.
(Sakın bırakmayın tabii!)

Bu dönemdeki bebek ortalama olarak gündüzleri birer saatten 3, 4 kere uyur. Bazıları ise yarımşar saatlik 5, 6 uykuyu tercih eder. Bir kısmı da ikişer saatten iki kere uykuya yatar. Gündüz uykusunun nasıl olduğundan daha çok, zamanı önemlidir. Gece iyi uyuyabilmesi için akşamüstü uyanma saatlerini ayarlamanız gerekebilir. Bu dönemde toplam 14, 15 saatlik uyku ona yeter. Uykusu, yemesi, dışkılaması, banyosu belli saatlerde olmaya başlar. Kilo artışı azalır. Bu ayda genellikle doğum kilosunun iki katına ulaşmıştır.

Yabancılaşma başlar. Ev halkı dışındaki insanları ilk gördüğünde onlardan korkar. Bazen de siz başka bir odadayken ağlamaya başlar. Ona hemen geleceğinizi seslenerek söyleyebilirsiniz. Odaya gidince sizi heyecanla beklediğini görebilirsiniz.
Bebeğinizin çıkardığı sesleri taklit edip onu konuşmaya teşvik edin, kısa cümlecikler ve kelimelerle konuşun. şarkılar söyleyin. Bu ay bebeğinizin başka bebeklerle karşılaşmasını sağlayın, buna daha önce başlamadıysanız şimdi tam zamanı. Birbirlerini inceleyip konuşmalarına izin verin.

Yatak üstüne takılan müzikli dönenceleri bu ayda kaldırın. Bebeğiniz bunları uzanıp yakalayabilir, bu da kazalara neden olabilir. Çünkü artık oyuncaklara ciddi biçimde uzanmaya çalışır. O yüzden yeni bir oyuncağı ona vereceğiniz zaman bir süre yanında kalmalı ve onunla oynamalı, nasıl oynanacağını göstermelisiniz. Eliyle rahatça kavrayacağı yumuşak, sesli oyuncakları tercih edin. Bu arada avuçlamak da çok hoşuna gider.

Yatağın ya da yerin üstüne ilgisini çekecek bir oyuncak koyup ona ulaşması için teşvik de edebilirsiniz. Blok oyuncaklar da bu aylarda onun dünyasında yer alabilir. Zıt renklerde ağır ve sivri kenarı olmayan bloklarla çeşitli oyunlar deneyecektir. Sıkınca ses çıkaran oyuncaklar da hoşuna gider.

Yanınızda iken eline kendi kendine yiyebileceği bebe bisküvilerinden verebilirsiniz. Bir noktayı hatırlatalım, anne sütü dışında herhangi bir şey vermeye başladığınız anda suya da başlamalısınız. Suyu da doğrudan bardağıyla kendisinin içmesi için ona verebilirsiniz.

 

Dalin Paylaş

Burcu Hitit


Birlikte hayat kurmak için yola çıktığınız, onca zaman bir sürü hayaller kurduğunuz, sevdiğiniz, sevildiğiniz, karşınıza çıkardığı için Allah'a şükrettiğiniz, bir çok imtihandan geçtiğiniz adamla bir gün gelip de beşiğinde melek gibi uyuyan oğlunuzu seyretmek, birlikte onunla oyunlar oynamak, onun "babam benim" "babasının aslan oğlu" dediğini duymak nasıl bir keyif...
Ebru KUTLU 30.12.2013 - 13:56

canım Ela'm hayatımın 2.rengisin ve anneni mutluluktan ağlatan mutluluğum ve her sabah uyanıp size bakdığımda şükrediyorum Allaha.iyiki varsınız.

Bebek şampuanını;